Смородиновий бруньковий кліщ

  Смородиновий бруньковий кліщ (Cecidophyopsis ribis Westw.) пошкоджує чорну смородину, дуже рідко порічки і аґрус. Кліщ (малюнок 1) дуже маленький (довжина тіла 0,2- 0,3 мм), непомітний неозброє­ним оком.

Малюнок 1

Кліщ живиться усередині бруньок, найбільшої шкоди завдає чорній смородині. На кущах смородини навесні добре помітні великі круглі, наче здуті, бруньки, заселені кліщем. Бруньки блідо-жовтого забарвлення, нагадують маленьку головку капусти, на­весні розростаються, не розпускаються і засихають ( фото1), чим призводять до зниження урожаю ягід. На фото 1  верхівка пагона не пошкоджена кліщем і добре розвивається.

Фото 1 Уражена гілка.

Самиці зи­мують у бруньках смородини, де відкладають яйця. В кінці цвітіння смородини з'являються самиці і самці нового покоління. Розвиток кліщів у старих бруньках триває близько 75 днів. За цей час всти­гає розвинутись 2-3 покоління і кількість кліщів в одній бруньці іноді сягає кількох десятків тисяч.

 Фото 2 Здорова і пошкоджена кліщем брунька.

Фото 3 Тіж самі бруньки у розрізі.

Фото 4 В середині такої бруньки більше 3000 кліщів.

Із старих бруньок у нові кліщі переходять у період від початку цвітіння смородини до середини липня. Оптимальні умови для міграції кліщів : температура повітря вище 12°С і висока вологість повітря.

Передається бруньковий кліщ із садивним матеріалом, людь­ми при обробітку насаджень, його можуть переносити птахи і ко­махи на своїх лапках. Смородиновий бруньковий кліщ може пере­носити мікоплазмове захворювання смородини - махровість або реверсія. 

Заходи боротьби:

1. Рано навесні, при незначному зарадженні, необхідно виламати пошкоджені бруньки. При сильному зарадженні кущів смородини кліщем -  вирізати повністю всі гілки при землі, і негайно спалити.

2. В період висування бутонів, перед цвітінням обробити кущі смородини препаратом Актеллік, 50% к.е. - 1,5 л/га, на присадибній ділянці - 15 мл/10 л води.

3. Після цвітіння (не менше як за 30 днів до початку достигання ягід) повторити обприскування кущів смородини тим же препаратом Актеллік, 50% к.е. - 1,5 л/га, на присадибній ділянці - 15 мл/10 л води.

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (678)

Новини садівництва та сайту Всього новин (31)

  • Хвороба груші -іржа Хвороба груші -іржаСадівники надсилають фотографії, ставлять питання, що сталося з грушею? Це хвороба чи шкідник? Як з цим боротися? Дійсно останні роки на груші все більше і більше появляється ця хвороба - іржа. 15 -20 рокіів тому про іржу на груші навіть... 2020-03-01 читати
  • Точне садівництво Точне садівництвоТехнологія Smart Fresh. Що це таке? На чому вона заснована? Нова стаття "Високотехнологічне садівництво" надасть Вам можливість поверхнево ознайомитись з цією технологією. Взаєте хто є дистриб’ютером і представником цієї технології в Україні. 2020-02-14 читати
  • Зимове щеплення. Зимове щеплення.Статею "Зимове щеплення я роблю так." ми закінчуємо публікацію матеріалу який нам надав садівник-аматор Шляховий Григорій Никифорович з міста Чернігів. Сподіваємось, що його досвід допоможе і облегшить роботу по проведенню зимового щеплення в приміщенні.  Статті викладені мовою оригінала.... 2020-01-27 читати