Смородиновий бруньковий кліщ

  Смородиновий бруньковий кліщ (Cecidophyopsis ribis Westw.) пошкоджує чорну смородину, дуже рідко порічки і аґрус. Кліщ (малюнок 1) дуже маленький (довжина тіла 0,2- 0,3 мм), непомітний неозброє­ним оком.

Малюнок 1

Кліщ живиться усередині бруньок, найбільшої шкоди завдає чорній смородині. На кущах смородини навесні добре помітні великі круглі, наче здуті, бруньки, заселені кліщем. Бруньки блідо-жовтого забарвлення, нагадують маленьку головку капусти, на­весні розростаються, не розпускаються і засихають ( фото1), чим призводять до зниження урожаю ягід. На фото 1  верхівка пагона не пошкоджена кліщем і добре розвивається.

Фото 1 Уражена гілка.

Самиці зи­мують у бруньках смородини, де відкладають яйця. В кінці цвітіння смородини з'являються самиці і самці нового покоління. Розвиток кліщів у старих бруньках триває близько 75 днів. За цей час всти­гає розвинутись 2-3 покоління і кількість кліщів в одній бруньці іноді сягає кількох десятків тисяч.

 Фото 2 Здорова і пошкоджена кліщем брунька.

Фото 3 Тіж самі бруньки у розрізі.

Фото 4 В середині такої бруньки більше 3000 кліщів.

Із старих бруньок у нові кліщі переходять у період від початку цвітіння смородини до середини липня. Оптимальні умови для міграції кліщів : температура повітря вище 12°С і висока вологість повітря.

Передається бруньковий кліщ із садивним матеріалом, людь­ми при обробітку насаджень, його можуть переносити птахи і ко­махи на своїх лапках. Смородиновий бруньковий кліщ може пере­носити мікоплазмове захворювання смородини - махровість або реверсія. 

Заходи боротьби:

1. Рано навесні, при незначному зарадженні, необхідно виламати пошкоджені бруньки. При сильному зарадженні кущів смородини кліщем -  вирізати повністю всі гілки при землі, і негайно спалити.

2. В період висування бутонів, перед цвітінням обробити кущі смородини препаратом Актеллік, 50% к.е. - 1,5 л/га, на присадибній ділянці - 15 мл/10 л води.

3. Після цвітіння (не менше як за 30 днів до початку достигання ягід) повторити обприскування кущів смородини тим же препаратом Актеллік, 50% к.е. - 1,5 л/га, на присадибній ділянці - 15 мл/10 л води.

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (647)

Новини садівництва та сайту Всього новин (23)

  • Мільйон з горішка – вражаюче, але можливо! Мільйон з горішка – вражаюче, але можливо!Останнім часом все більшої популярності серед сільгоспвиробників набирають так звані нішеві культури – льон, нут, різноманітні пряні трави та горіх. Останній є однією з найбільш високорентабельних культур. Горіхове садівництво тільки набирає обертів в Україні, але уже зараз можна з упевненістю... 2016-04-13 читати
  • Лаконос американский - Phytolacca americana L Лаконос американский - Phytolacca americana L Нова стаття на сайті "Лаконос американский" Декоративна і лікарська рослина. Поширюється серед садівників аматорів. Через свої різноманітні лікувальні властивості і могутнє кореневище лаконос назвали могутнім американським коренем. 2015-09-13 читати
  • Важлива інформація для відвідувачів нашого сайту! Важлива інформація для відвідувачів нашого сайту!Шановні відвідувачі! 7 квітня співробітники Служби безпеки України вилучили частину обладнання компанії NIC.UA, в результаті зупинили роботу біля 30 тисяч сайтів. Серед них був і наш сайт. 21-23 квітня цій компанії вдалось отримати резервні копії майже всіх сайтів,... 2015-04-28 читати