Іржа груші

Останнім часом наші садівники все частіше скаржаться, що груші стали хворіти і гинути від такого захворювання, як іржа. Листя зверху покриваються яскраво-помаранчевими плямами (фото 1)

,/uploads/doc_img/Irja gruhi.jpg

Фото 1

вони з’являються навіть на плодах, плодоніжках, молодих пагонах, а на нижній стороні листка утворюються гали, великі здуття, усаджені довгими схожими на ріжки виростами(фото 2).

/uploads/doc_img/Irja gruhi_zvorotna.jpg

Фото 2

Потім все чорніє, опадає, незадерев’янілі однорічні пагони в’януть, ми залишимося без врожаю, і, врешті-решт, залишаємося навіть без дерев груші. Так в чому ж причини цієї хвороби якої років 15-20 тому ніхто навіть не знав крім вузьких фахівців. Це небезпечне захворювання викликається грибком, який для свого розвитку потребує двох господарів: обов’язково груша, і обов’язково ялівець. Причому ялівці йому потрібні не всякі, а виключно певні види, такі як, наприклад, ялівець козацький (Juniperus sabina), ялівець лускатий (Juniperus squamata), китайський( Juniperus chinensis), віргінський (Junīperus virginiāna), або скельний ялівець (Juniperus scopulorum), і саме декоративної спрямованості. Ялівець звичайний який росте в лісах не може бути господарем іржі, на щастя, так само як і туї, і ялинки, і сосни.


Перші ознаки ураження іржею ялівцю можна побачити рано навесні, коли температура повітря вдень починає підніматися до плюс 6 - 8 градусів Цельсія. Саме в цей момент, перезимував під корою грибок, починає активний розвиток, виходячи назовні і утворюючи на корі потворні вирости, з яких потім розсіюються спори і заражають наші груші. І вже друга стадія грибка розвивається безпосередньо на плодових деревах, у вигляді рожевих плям.


Як же можна боротися з іржею? Самий, здавалося б, простий спосіб це прибрати ялівці взагалі з нашої ділянки, але не всі згодні на ці заходи, це, по-перше, а по-друге, навіть якщо ви прибрали ялівець у себе, немає ніякої гарантії, що ялівцю немає у ваших сусідів на сусідній ділянці, і навіть в селищі. Справа в тому, що спори цього грибка розносяться вітром на дуже велику відстань до 40-50 км, і тому з видаленням ялівцю іржі стане менше, але вона повністю не зникне. Для оздоровлення саду треба пізньої осені зібрати все опавше листя яке можна компостувати, або спалити разом з ураженими однорічними пагонами які треба зрізати на 5-10 см нижче місця розвитку хвороби. Обприскати дерева 5% розчином карбаміду (мочевини) після закінчення листопада


Другий спосіб боротьби, це боротьба хімічна. На жаль, біологічних засобів боротьби з даним захворюванням не існує, або, принаймі, вони ще не розроблені, не створені. Тому єдине, що ми з вами можемо зробити, якщо хочемо мати і грушу здорову, і зберегти декоративний ялівець на ділянці, це обробляти наші рослини. І перша обробка починається рано навесні, коли іржа тільки прокидається на ялівці, готуючись розсіювати спори. Для цього проводимо перше викорінює обприскування, обробляючи і ялівець, і другого господаря - грушу.


Як же виглядають початкова стадія іржі? Вона зимує під корою на пагонах ялівцю, у вигляді темно-сірих плям( фото3).

/uploads/doc_img/jalivech_2.jpg

Фото 3

і коли температура повітря підніметься вище 10 градусів, кора набрякне, розтріскається, з тріщин вийдуть плодові тіла, розвинуться іржаво-помаранчеві драглисті вирости (фото 4).

/uploads/doc_img/jalivech_3.jpg

Фото 4

 Саме вони будуть розсіювати спори, і розсіювання стане просто масовим. Якщо зараз ми встигнемо обробити наш сад від хвороб, то значно скоротимо розвиток іржі в саду.

У різних сортів груші неоднакова стійкість до іржі. Сильно уражуються такі сорти як Улюблена Клапа, Кюре, Бере Боск, Диканька зимова. Середньо - Вільямс, Бере Гарді. Більш стійкіші- Вільямс літній, Деканка осіння, Скороспілка.


Чим можна обробити наш ялівець і наші груші рано навесні? Оптимальні засоби захисту це препарати міді, наприклад, бордоська рідина, азофос, той же самий Медян екстра або купроксат. Готовимо їх згідно інструкції і ретельно обприскуємо наші ялівці, особливо намагаючись рясно змочити поверхню в нижній частині, справа в тому, що іржа воліє тінисті вологі місця для свого розвитку.


Потрібно добре змочити уражені місця, мідь препарат контактний, залишившись на поверхні кори, гілочок, він поступово вбирається в кору і вбиває міцелії грибка. Мідь взагалі препарат універсальний, він однаково ефективно впливає як на спори і міцелій грибків, так і на деякі небезпечні бактерії.


Після того як ви обробили свої ялівці, обов’язково обробляємо і грушу. І взагалі, при боротьбі з іржею необхідно пам’ятати, що кожна обробка груші повинна бути пов’язана з обробкою і ялівцю (Звісно при умові наявності його на вашій ділянці), а з огляду на те, що ялівець - це все-таки рослина декоративна, яку ми в їжу не вживаємо, то його можна обробляти навіть частіше, ніж грушу, так як саме він є господарем цього небезпечного захворювання. Груша в цей період тільки готується розпускатися, але викорінююче обприскування ми вже проводимо, тому що спори патогенних хвороботворних грибків вже розсіюються в повітрі, в нашому саду. Ретельно обприскуємо, змочуючи розчином поверхню всього деревця. Таке рясне обприскування називається блакитним, (особливо при використанні 3% бордоської рідини), тому що після його проведення на дереві залишається блакитний наліт препарату міді. Не потрібно боятися, що ви десь перевищите, як вам здасться, концентрацію.


Насправді, якщо ви все зробили правильно, приготували розчин згідно з інструкцією, то перевищити концентрацію у вас не вийде. Більш того, на деяких грунтах відчувається нестача міді, його внесення таким ось чином допомагає заповнити цей брак. Більш того, мідь є необхідним мікроелементом для рослин, для їх нормального функціонування, тому 1-2 обробки препаратами міді ( 1% бордоська рідина по зеленому листю) протягом сезону підуть вашим плодовим деревам тільки на користь, як захист від хвороб, так і підгодівля мікроелементами.

 

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (678)

Новини садівництва та сайту Всього новин (31)

  • Хвороба груші -іржа Хвороба груші -іржаСадівники надсилають фотографії, ставлять питання, що сталося з грушею? Це хвороба чи шкідник? Як з цим боротися? Дійсно останні роки на груші все більше і більше появляється ця хвороба - іржа. 15 -20 рокіів тому про іржу на груші навіть... 2020-03-01 читати
  • Точне садівництво Точне садівництвоТехнологія Smart Fresh. Що це таке? На чому вона заснована? Нова стаття "Високотехнологічне садівництво" надасть Вам можливість поверхнево ознайомитись з цією технологією. Взаєте хто є дистриб’ютером і представником цієї технології в Україні. 2020-02-14 читати
  • Зимове щеплення. Зимове щеплення.Статею "Зимове щеплення я роблю так." ми закінчуємо публікацію матеріалу який нам надав садівник-аматор Шляховий Григорій Никифорович з міста Чернігів. Сподіваємось, що його досвід допоможе і облегшить роботу по проведенню зимового щеплення в приміщенні.  Статті викладені мовою оригінала.... 2020-01-27 читати