Зимове щеплення я роблю так.

А зараз декілька слів про виконання мною зимового щеплення.
                  Підщепу і живець відбираю приблизно одного діаметру, протираю чистою сухою хустинкою.
Ножі дезінфікую спиртом. За допомогою пристосування №1 і ножа, або секатором виконую в першу чергу косий
зріз на живцеві. Живці нарізаю з двома бруньками. Якщо мало живців,то з однією брунькою. Потім роблю
косий зріз на підщепі. Ножем - гильйотиною роблю язички і з’єдную підщепу і живець так, щоб
язичок на живцеві зайшов у розріз на підщепі. Язичок виконую на 1/3 частину від гострого кінця зрізу тільки на
живцеві,а на підщепі язичок роблю, починаючи з середини,так мені здається краще виходить з’єднання фото 1,2

/uploads/doc_img/CHNG_3.jpg

Фото 1

/uploads/doc_img/CHNG_4.jpg

Фото 2


Якщо діаметри живців і підщеп 5-8 мм, косий зріз роблю з використанням пристосування №1 або секатором, для діаметрів 9-12 мм і більше - використовую гільйотину, (дивись тут). При користуванні гільйотиною обов’язково виконуйте техніку безпеки, щоб зберегти пальці від порізів!
                      Якщо стовбурець підщепи значно товщий ніж живець поліпшене копулірування роблю на підщепі збоку. Живець готую так, як готував його для щеплення підщепи і живця з однаковими діаметрами. Підщепу ж зрізую на пеньочок з невеликим нахилом від місця щеплення. Зріз зачищаю ножем. На підщепі збоку зрізую стрічку кори з тоненьким шаром деревини. Зріз роблю знизу вверх. Довжина і ширина зрізу повинна бути приблизно такою як довжина і ширина косого зрізу живця. З середини зрізу підщепи вниз робимо язичок і з’єднуємо підщепу і живець, так щоб язичок живця зайшов в розріз на підщепі, а шари камбію співпали хочаб з однієї із сторін.
                    Місце з’єднання замотую скотчем. Скотч використовую шириною 12мм. Рулончик коштує недорого і його достатньо щоб виконати до 50 щеплень. Скотч я також використовую і при виконані літнього окулірування. Здебільшого влітку я виконую окулірування шовковиці, але про це в окремій статті. Необхідно, звичайно,під час купівлі перевірити скотч на міцність і купити того виробника, в якого плівка міцна та добре розтягується. Використовуючи скотч для замотування, одержуємо міцне та герметичне з’єднання, та й працювати зручно. Замотую місце щеплення клеючою стороною до кори деревця. Кінчик невеликий в кінці замотування необхідно залишити не приклеєним, щоб було легко потім розмотувати . Досвід за 4 роки використання скотча показав, що клеюча суміш на плівці з часом підсихає і скотч легко розмотується, а головне, що при розмотуванні не пошкоджується кора деревця, як при користуванні ізоляційною стрічкою.

/uploads/doc_img/HGN_1.jpg

Фото 3

Після щеплення я вішаю етикетку з номером для ідентифікації породи деревця. Етикетку виготовляю з білої стрічки ПВХ, а напис на ній роблю спиртовим тоненьким фломастером чорного кольору (див. фото 3). Напис не боїться вологи, не вицвітає і може зберігатись декілька років. Стрічку виготовляє підприємство «Інкос» в Чернігові різної ширини (20,40мм),товщиною 0,6-0,8мм. Етикетки можна нарізати різного розміру. Етикетку закріплюю мідною проволокою товщиною 0,3-0,5мм. Місце з’єднання, замотане скотчем і сам живець парафіную повністю ( див. фото3).

Для парафінування щеплення можна розплавити парафін та занурити місце щеплення в парафін нагрітий до температури + 70 градусів.

/uploads/doc_img/HGN_2.jpg

Фото 4

Але я виконую парафінування з допомогою малярної щіточки. Парафін розплавляю в металевій баночці в невеликій плавілці (див фото 4,5.)

/uploads/doc_img/HGN_3.jpg

Фото 5


              Будова плавілки дуже проста. Для виготовлення плавілки використаний відрізок металевої труби на ніжках з площинним (або з спіральним, в фарфорових чашках) нагрівальним елементом та електричний шнур . Знизу труби закріплена решітка, на яку в середину труби ставиться баночка з парафіном (див. фото 4,5). Для регулювання температури плавілку необхідно включити через регулювач потужності. При використанні спіралей від праски, їх ізолюють азбестовим шнуром, а також закривають металевим кожухом. Щоб не забризкати плавілку парафіном під час парафінування окулянтів, баночку з парафіном виймаю з плавілки.
                   Після парафінування щепленні деревця обережно складаю в ящики, корінці ретельно пересипаю вологою тирсою ( див фото 6) і знову ставлю в термошафу на 6-8 діб з температурою +16 - +18 градусів. Періодично контролюю вологість тирси та стан вічок.

/uploads/doc_img/HGN_4.jpg

Фото 6

За цей період в місці щеплення утворюється калюс. Потім, щоб вічка не почали проростати, ящики переношу в холодне приміщення з температурою 0 - +2 градуси і зберігаю до садіння на грядку. Періодично перевіряю та підтримую тирсу в вологому стані.

                   Весною окультуренні деревця висаджую рядочками на грядки або в контейнери. Глибина садіння до рівня щеплення. Після висаджування щепи трохи
підгортаю, щоб обидва з’єднання були в землі. Необхідно пам’ятати, що зростання підщепи з живцем ще недостатньо міцне, тому садити потрібно обережно. Десь через 1,5-2 місяці підщепи розгортаю і знімаю обв’язку. Якщо кінчик скотча відірвався зробіть надріз плівки вздовж стовбурця кінчиком ножа і зніміть скотч.

                   В 2017 році весною природа піднесла сюрприз . Тоді коли бруньки щеплених деревець почали розпускатись, вдарив мороз і частина бруньок загинула. Але ті щеплені деревця які були заздалегідь накриті пластиковими пляшками дуже добре збереглись .
                  Коли пагони на живці досягають 10-15 см вибираю кращий, а інші виламую. Пагінець підв’язую до кілочка перший раз при довжині 15-20 см, вдруге при довжині пагінця 40-50см. Далі доглядаю окулянти як звичайні деревця, своєчасно поливаю та підживлюю.
 

                                       Григорій Никифорович Шляховий
                                                                             м. Чернігів., тел. 0669129012.

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (678)

Новини садівництва та сайту Всього новин (31)

  • Хвороба груші -іржа Хвороба груші -іржаСадівники надсилають фотографії, ставлять питання, що сталося з грушею? Це хвороба чи шкідник? Як з цим боротися? Дійсно останні роки на груші все більше і більше появляється ця хвороба - іржа. 15 -20 рокіів тому про іржу на груші навіть... 2020-03-01 читати
  • Точне садівництво Точне садівництвоТехнологія Smart Fresh. Що це таке? На чому вона заснована? Нова стаття "Високотехнологічне садівництво" надасть Вам можливість поверхнево ознайомитись з цією технологією. Взаєте хто є дистриб’ютером і представником цієї технології в Україні. 2020-02-14 читати
  • Зимове щеплення. Зимове щеплення.Статею "Зимове щеплення я роблю так." ми закінчуємо публікацію матеріалу який нам надав садівник-аматор Шляховий Григорій Никифорович з міста Чернігів. Сподіваємось, що його досвід допоможе і облегшить роботу по проведенню зимового щеплення в приміщенні.  Статті викладені мовою оригінала.... 2020-01-27 читати