Основні види і способи обрізки плодових дерев.

При вирощуванні плодових насаджень застосовується комплекс агротехнічних міроприємств спрямованих на  кінцевий результат - отримання плодів високої якості. Цього можна досягти з дерев які добре ростуть і обільно плодоносять. Передумовою цього  є забезпечення рослин органічними речовинами.

Вміле втручання в процес розвитку рослини, регулювання її інтенсивності і направленості, кожен садівник може і повинен допомогти дереву виявити весь свій потенціал можливостей по створенню органічної речовини із простих складових: води, вуглекислоти, мінеральних солей.

Створення нових насаджень, реконструкція старих, розповсюдження загущених схем посадок, широке введення слабо- і середньорослих сорто-підщепних комбінацій призводить до зміни одного або кількох ланок в технології вирощування ( сорт, підщепа, розмір площі живлення), що викликає необхідність вдосконалювати інші прийоми догляду, і в першу чергу формування і обрізку крон дерев.

Дерева у яких ріст переважає над плодоношенням -  вирощувати економічно не вигідно. У дерев які втратили здатність до росту, посилюється здатність до періодичності плодоношення ( плодоношення через рік). У таких дерев знижується зимостійкість і посилюється відмирання обростаючої деревини а потім і полускелетних і скелетних гілок.

Щоб цього уникнути ми і проводимо обрізку дерев.

Раціональна обрізка дерев важлива складова частина комплексу агротехніки поруч з системою підживлення, зрошення, утримання грунту, захисту від шкідників і хвороб, який дозволяє регулювати і інтенсивність ростових процесів, а також впливає на кількість і якість урожаю.

Перш ніж починати обрізку, необхідно чітко визначити ціль, а потім вибрати найбільш ефективний для даного випадку спосіб досягнення цієї цілі.

В  залежності від віку дерева і мети яку переслідують розрізняють обрізку - формуючу, регулюючу плодоношення ( на плодоношення) і омолоджуючу.

Формуюча обрізка - проводиться в перші 2-3 роки після посадки, або в більш старшому віці, коли формують з вовчків нові гілки. Основна мета формуючої обрізки - створити міцний скелет, рівномірне розміщення в кроні дерева скелетних, полускелетних і обростаючих гілок, забезпечення оптимальних умов освітлення, стимулювання раннього плодоношення.

Обрізку спрямовану для регулювання плодоношення починають на 3-5 рік. Мета регулюючої обрізки -  забезпечити щорічне плодоношення з високою урожайністю дерев, створення умов для постійного оновлення плодової деревини не допускаючи припинення росту.

Омолоджуюча обрізка застосовується на старих деревах які  втратили здатність до росту. Мета омолоджуючої обрізки -  не довести дерево до повного припинення росту, визвати новий ріст, сбалансувати плодоношення.

На практиці всі три прийома обрізки часто застосовують одночасно. Особливо на деревах старшого віку. Коли після омолодження необхідно сформувати гілку і відрегулювати плодоношення на ній.

У зв’язку з тим, що зараз створюються скороплідні насадження з добре освітленою, низькою кроною невеликого об’єму і стійким обільним плодоношенням на протязі 10-15 років (інтенсивні сади). Після зниження урожаю такі сади замінюють новими. Відповідно змінюються вимоги до обрізки в таких садах.

По часу виконання - обрізка буває зимова - в період спокою, і літня - в період вегетації.

Всі види обрізки поділяють на основні і додаткові.

Основні - це вирізування або проріджування гілок, додаткове - вкорочування гілок. Різниця у цих видах полягає в тому, що при проріджуванні гілка видаляється повністю не зменшуючи її довжини, при вкороченні видаляють тількі верхню частину пагона або плодової гілки.

Вкорочення однорічних гілок поділяється: на слабке - менше 1/3 довжини; середнє - 1/4 і сильне - більше 1/2 довжини пагона.

Слабке вкорочення не пригнічує дерево і не викликає ріст великої кількості пагонів. Не впливає на строки вступу в плодоношення.

Сильне вкорочення -  зменшує сумарну довжину приростів, крім того стимулює проростання бруньок, що в свою чергу призводить до загущення крони. Нові пагони як правило не завжди визрівають і зимою їх верхівки можуть підмерзати. Впливає сильне вкорочення на строки вступу дерева в плодоношення, плодоношення наступає пізніше. Тому сильне вкорочення треба робити при потребі: для ослаблення росту сильноростучої гілки, або підпорядкуванню її провіднику, коли верхівки пагонів пошкоджуються морозами.

Отже формування і обрізування крони дерева - важливий агротехнічний захід, який впливає на форму дерева, розміри його надземної частини, міцність скелета крони, початок та регулярність плодоношення дерев, рівень урожайності, якість плодів та їх забарвлення. Правильно сформоване дерево сприяє зручній обрізці,обприскуванню проти шкідників і хвороб, збиранню урожаю.

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (678)

Новини садівництва та сайту Всього новин (31)

  • Хвороба груші -іржа Хвороба груші -іржаСадівники надсилають фотографії, ставлять питання, що сталося з грушею? Це хвороба чи шкідник? Як з цим боротися? Дійсно останні роки на груші все більше і більше появляється ця хвороба - іржа. 15 -20 рокіів тому про іржу на груші навіть... 2020-03-01 читати
  • Точне садівництво Точне садівництвоТехнологія Smart Fresh. Що це таке? На чому вона заснована? Нова стаття "Високотехнологічне садівництво" надасть Вам можливість поверхнево ознайомитись з цією технологією. Взаєте хто є дистриб’ютером і представником цієї технології в Україні. 2020-02-14 читати
  • Зимове щеплення. Зимове щеплення.Статею "Зимове щеплення я роблю так." ми закінчуємо публікацію матеріалу який нам надав садівник-аматор Шляховий Григорій Никифорович з міста Чернігів. Сподіваємось, що його досвід допоможе і облегшить роботу по проведенню зимового щеплення в приміщенні.  Статті викладені мовою оригінала.... 2020-01-27 читати