Обліпиха

Обліпиха належить до родини лохових (Elcagnaceae Lindl), роду обліпихових (Hippophae L.). Найбільш господарськи цінною є обліпиха крушиновидна яка в дикому вигляді росте у Східному й Західному Сибіру. Вона характеризуєтьтся високою морозостійкістю, врожайністю, скороплідністю, регулярністю плодоношення, невибагливістю до умов вирощування.  Належним чином оцінили цю культуру садоводи -любителі.

Листопадний колючий кущ висотою до 3,5 м або дерево. Рослини обліпихи різностатеві, дводомні, повітрозапильні. В молодому віці визначити чоловічі і жіночі  форми важко. Різницю можна встановити тільки в період утворення квіткових бруньок на 3-5 рік після посадки.

Квіткові бруньки чоловічих рослин більші за жіночі в 2-3 рази, і вкриті 7-9 й більшою кількістю лусочок.

На жіночих рослинах бруньки мають ззовні 2-4 лусочки.

 

Чоловічі квітки безпелюсткові у вигляді короткого колосся з 4 тичинками. У жіночих квіток маточка видовжена, зав’язь верхня, одногніздна. Нектарники відсутні, але інколи бджоли збирають з чоловічих квіток пилок.

Плодоносить на дворічній деревині. Урожайність на 5-6 рік плодоношення становить більше 100 ц/га.

Цвітіння починається у квітні і триває біля тижня. Чоловічі квітки зацвітають на 2-3 дні раніше, ніж жіночі. Від цвітіння до повного достигання в умовах Львівської обл проходить 120-150 днів в залежності від сорту. Достигають плоди в кінці серпня на початку вересня, набувають жовтого, оранжево-жовтого кольору, по формі бувають кулеподібні або циліндричні.

Листки лінійні зверху сірувато темно-зелені, знизу сріблясті.

Коренева система поверхнева, слабо розгалужена, утворює кореневі паростки які в свою чергу утворюють власну кореневу систему але зв’язку з материнською рослиною не втрачають. Може переносити тимчасове підтоплення талими водами.

Обліпиха світлолюбива рослина, в тіні пригнічується і може взагалі не плодоносити.

 Росте на легких дренованих  грунтах з слабокислою реакцією та за достатнього зволоження. На дуже родючих грунтах може давати менший урожай, через надмірний вегетативний ріст.

Плоди обліпихи можна споживати у свіжому вигляді а також у вигляді соків, пюре, желе, варення, пастили, повидла, мармеладу, джемів лікерів, сиропів та ін.

Обліпиха - полівітамінна й цілюща рослина. Плоди містять2,4-6,6% цукрів, 1,1-4,6% органічних кислот, 50-450 мг/100 г вітаміну С. В ягодах і насінні є вітаміни В, В1, В2, В6, Е, Р і F, провітамін А, мікроелементи - залізо, бор, марганець та ін.

У м’якуші містися 5-6% олії, в насінні- до 12%. Обліпихову олію застосовують для лікування опіків,виразок, тріщин, хвороби очей, вуха, горла.

Листя, насіння та кору обліпихи широко застосовують в народній медицині.

Велике значення має обліпиха як декоративна культура. Її можна використовувати для живоплоту, висаджувати на схилах для попередження ерозії грунту.

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (678)

Новини садівництва та сайту Всього новин (31)

  • Хвороба груші -іржа Хвороба груші -іржаСадівники надсилають фотографії, ставлять питання, що сталося з грушею? Це хвороба чи шкідник? Як з цим боротися? Дійсно останні роки на груші все більше і більше появляється ця хвороба - іржа. 15 -20 рокіів тому про іржу на груші навіть... 2020-03-01 читати
  • Точне садівництво Точне садівництвоТехнологія Smart Fresh. Що це таке? На чому вона заснована? Нова стаття "Високотехнологічне садівництво" надасть Вам можливість поверхнево ознайомитись з цією технологією. Взаєте хто є дистриб’ютером і представником цієї технології в Україні. 2020-02-14 читати
  • Зимове щеплення. Зимове щеплення.Статею "Зимове щеплення я роблю так." ми закінчуємо публікацію матеріалу який нам надав садівник-аматор Шляховий Григорій Никифорович з міста Чернігів. Сподіваємось, що його досвід допоможе і облегшить роботу по проведенню зимового щеплення в приміщенні.  Статті викладені мовою оригінала.... 2020-01-27 читати