Запитання розділу: Щеплення винограду. Дата: 2011-02-12 23:29:20

Як і коли проводити щеплення винограду?

DAMMIT

Відповідь спеціаліста

У виноградарстві існує декілька різновидів щеплення, які відрізняються технікою виконання. По строках виконання бувають весняні , літні, осінні.

Весняне щеплення проводять весною коли спостерігається набрякання бруньок на підщепі (рослина на яку ми збираємося щепити). Бруньки на живцях ( черенках) повинні знаходитись у повному спокою. Щодо температури :- рекомендують робити щеплення коли земля в зоні коріння прогріється до 10-12 градусів, а повітря до 15 і вище градусів тепла.
 
За три дні до щеплення живці у вигляді пагонів треба вимочити на протязі двох діб. Для цього відбираємо живці, протираємо їх від сміття, зв’язуємо і кладемо горизонтально на вимочку. Першу добу можна вимочувати у стимуляторі росту. Другу добу в чистій воді. Після вимочки живці треба протерти , замотати у вологу тканину, покласти у відро і винести на місце щеплення.
 
Перед щепленням кущ відкопуємо на глибину 20 см . Потім пилкою зрізуємо його, залишивши пеньок висотою 10 см, який буде знаходитись нижче рівня ґрунту. Пеньок, це і буде місце щеплення. Тепер проводимо підготовку: гострим ножем зачищаємо місце зрізу, якщо кора відслоюється її треба зняти, пеньок протерти чистою тканиною. На відстані 5 см від верху пеньок щільно обмотуємо шпагатом і фіксуємо вузлом, це допоможе нам розщепити пеньок на потрібну глибину, а не більше. Ножем робимо розщіп.
 
Тепер підготовляємо живець. З вимоченого пагона виноградної лози нарізаємо живець. Його довжина повинна бути такою, щоб верхня брунька після щеплення знаходилась на 3-4 см нижче рівня ґрунту. Від нижньої бруньки відступаємо на 1 см і робимо косий зріз з двох сторін. Повинен вийти клин, який сходиться нанівець. Довжина зрізів 2,5 – 3 см. Підготовлений живець відразу вставляємо в розщіп так, щоб кора живця співпала з корою підщепи. Доторкатись до зрізів руками небажано. Якщо підщепа товста, можна вставити два живці з протилежних сторін. Простір між живцями заробляється свіжою лозою. Зроблений клин легенько вставляється у розщіп так, щоб не послабити утиск живців. Місце щеплення щільно обв’язуємо пеньковим шпагатом, обкладається вологим мохом або тирсою, поливаємо і засипаємо землею так, щоб над верхньою брунькою було 5-6 см землі.
 
Якщо товщина підщепи і живця однакові, то можна зробити способом покращеної копуліровки.

Інші запитання розділу: "Щеплення винограду"

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (678)

Новини садівництва та сайту Всього новин (31)

  • Хвороба груші -іржа Хвороба груші -іржаСадівники надсилають фотографії, ставлять питання, що сталося з грушею? Це хвороба чи шкідник? Як з цим боротися? Дійсно останні роки на груші все більше і більше появляється ця хвороба - іржа. 15 -20 рокіів тому про іржу на груші навіть... 2020-03-01 читати
  • Точне садівництво Точне садівництвоТехнологія Smart Fresh. Що це таке? На чому вона заснована? Нова стаття "Високотехнологічне садівництво" надасть Вам можливість поверхнево ознайомитись з цією технологією. Взаєте хто є дистриб’ютером і представником цієї технології в Україні. 2020-02-14 читати
  • Зимове щеплення. Зимове щеплення.Статею "Зимове щеплення я роблю так." ми закінчуємо публікацію матеріалу який нам надав садівник-аматор Шляховий Григорій Никифорович з міста Чернігів. Сподіваємось, що його досвід допоможе і облегшить роботу по проведенню зимового щеплення в приміщенні.  Статті викладені мовою оригінала.... 2020-01-27 читати