Закладка плодового саду на присадибній ділянці, як розмістити плодові дерева і кущі.

Закладання присадибного саду, зокрема правильне розташування плодових дерев, кущів і їх сортів, та техніка садіння – дуже відповідальна справа.


Людині, яка хоче закласти сад рідко приходиться вибирати площу під нього. У більшості випадків він стоїть перед фактом. Як правило, розмір присадибної ділянки не дуже великий, а є бажання виростити різні плоди і ягоди.


 З чого ж починати?


Перший етап – оцінка ділянки.


Знаючи грунтові умови і біологічні потреби плодових рослин, можна краще розташувати їх в саду, відповідно підібрати породи і сорти.


 Можливо прийдеться провести деякі меліоративні заходи. В першу чергу при закладці саду звертайте увагу на грунтові умови і рельєф.
В різних кліматичних умовах вимоги плодових культур до умов рельєфу неоднакові.
Так для Полісся України кращими для саду є підвищені рівнинні місця і пологі схили західної або південно-західної експозиції.
Для Степу, якщо немає зрошення, кращими є пониженні місця, які добре забезпечені вологою і схили північної експозиції.


Велике значення має глибина залягання грунтових вод.
При близькому від поверхні стоянні грунтових вод , коріння яке доходе до води починає відмирати, дерева слабо ростуть, а іноді повністю гинуть. Тому залягання грунтових вод для дерев повинно бути не менше 2 метрів від поверхні, для кущових ягідників (смородина, порічка, аґрус) -1,2-1,3 м, для малини – 1 м, суниці 0,7 м.
Якщо грунтові води підходять близько до поверхні, перед закладкою саду треба встановити дренаж, або зробити земляні горбики на яких висаджують рослини.

Другий етап – планування ділянки.


Єдиної схеми розміщення дерев на присадибній ділянці не може бути. Адже є кілька факторів які впливають на розміщення дерев і кущів. Це і розташування ділянки відносно півдня і півночі, схили, наявність низин, зволожених місць.


Про те є ряд загальних положень, яких потрібно дотримуватись.


Кращим вважається таке розміщення, при якому групи рослин, які близькі за біологічними ознаками – зерняткові ( яблуня, груша, айва), кісточкові (слива, алича, черешня, вишня) ягідники кущові ( смородина, порічки, аґрус,малина), суниця – висаджують окремо. В подальшому це полегшить вам роботу по догляду, а особливо по захисту від шкідників і хвороб. Тому що дозрівання плодів однієї культури може співпадати зі строками обприскування іншої.


Плануючи розміщення дерев і кущів на вашій ділянці, треба обов’язково враховувати розміщення насаджень на городі сусідів. Сильнорослі дерева не повинні затінювати садів, городів які розміщені поряд.
Щоб уникнути  затінення на власній ділянці, треба з південної сторони висаджувати відносно низькорослі дерева і кущі, а з північного боку сильнорослі дерева. Не варто ягідні культури висаджувати під кронами плодових дерев, це буде ускладнювати боротьбу з шкідниками і хворобами саду.


Схеми посадок.


Враховуючи те, що на присадибній ділянці, всі основні роботи проводяться вручну, відстань між рослинами можна давати меншу. Так плодові культури на сильнорослій підщепі, (яблуні, груші, черешні на сіянцях) садять за схемою 6 м  х 4 м, напівкарлики 5 м х 3-4 м, карликові 4 м х 2-3 м. в залежності від подальшого формування крони.


Кущові ягідники розміщують на відстані 0,8 - 1 м в ряду і 1,5 - 2 м між рядами.


Розсаду суниці висаджують 20-25 см рослина від рослини в ряду і 60-80 см між рядами.


Найбільш поширений спосіб розміщення рослин на присадибних ділянках прямокутний.
При шахматному розміщенні рослини добре використовують сонячне освітлення і земельну площу.
На крутих схилах напрямок рядів розташовують поперек схилу.


Це основні правила.


Зараз в зимовий період можна спокійно намалювати схему розміщення дерев і кущів, визначитись з кількістю, сортами, відремонтувати або придбати інвентар.
                                                                                                                                                                                                                    Микола Лук’янов
                                                                                                                                                                                                                    4 січня 2012 р

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (678)

Новини садівництва та сайту Всього новин (31)

  • Хвороба груші -іржа Хвороба груші -іржаСадівники надсилають фотографії, ставлять питання, що сталося з грушею? Це хвороба чи шкідник? Як з цим боротися? Дійсно останні роки на груші все більше і більше появляється ця хвороба - іржа. 15 -20 рокіів тому про іржу на груші навіть... 2020-03-01 читати
  • Точне садівництво Точне садівництвоТехнологія Smart Fresh. Що це таке? На чому вона заснована? Нова стаття "Високотехнологічне садівництво" надасть Вам можливість поверхнево ознайомитись з цією технологією. Взаєте хто є дистриб’ютером і представником цієї технології в Україні. 2020-02-14 читати
  • Зимове щеплення. Зимове щеплення.Статею "Зимове щеплення я роблю так." ми закінчуємо публікацію матеріалу який нам надав садівник-аматор Шляховий Григорій Никифорович з міста Чернігів. Сподіваємось, що його досвід допоможе і облегшить роботу по проведенню зимового щеплення в приміщенні.  Статті викладені мовою оригінала.... 2020-01-27 читати