Щитівка яблунева комовидна

Фотографії по темі:

Щитівка яблунева комовидна (Lepidosaphes ulmi L..; Mytilococcus ulmi L..).

Дрібна  комаха, що отримало свою назву завдяки формі щитка, що покриває тіло самки. Щиток коричневий або бурий, пофарбований під колір кори того дерева, на якому паразитує щитівка. Форма щитка, комовидно-продовгувата, поступово розширюється до заднього закругленого кінця. На передній частині щитка помітні дві ліночних шкурки. Довжина щитка 3 - 4 мм. Під щитком знаходиться самка грушеподібної форми, молочно-білого кольору.  Очі, вусики і ноги у неї відсутні. Довжина молодих самок 0,6-0,84 мм, на початку відкладання яєць - 1,3-1,4 мм.

Самець крилатий, червонувато-сірого кольору, з подовженим тілом, розчленованим на голову, груди і черевце, довжиною 0,5 мм. Кінець черевця з довгим щетинковидним відростком. Щиток самця в 2 рази менший, ніж у самки. Яйця подовжено-овальні, молочно-білі, довжиною 0,3 мм, шириною 0,15 мм.

Личинки першого віку (бродяжки) плоскі, овальні, з трьома парами ніг, добре розвиненими шестичлениковими вусиками і темно-червоними очима. Колір тіла блідо-жовтий, передня і задня частини світло-коричневі. На кінці черевця пара довгих волосків. Зимують яйця під щитками. Навесні, коли сумма ефективних температур (вище 8 °) досягне  130 ° (що збігається із закінченням цвітіння яблуні), відроджуються личинки-бродяжки Вони повзають по гілках і, знайшовши хоботком кору, міцно присмоктуються до гілок, стовбура, а іноді до плодів і листя. Присмоктавшись, личинки посилено харчуються, швидко ростуть і покриваються великим щитком, що захищає комаху  від впливу несприятливих зовнішніх умов.

 У кінці  липня - початку серпня розвиток  комахи закінчується, самки відкладають яйця під щитком і гинуть. Яйця залишаються зимувати. Під одним щитком буває від 40 до 100 яєць. За рік комовидна щитівка дає одну генерацію .


Пошкоджує переважно яблуню, іноді - сливу, грушу, терен, глід, смородину, кизил, ясен, тополю, дуб, вербу та інші дерева і кущі. Поширена повсюдно.

 Заходи боротьби :

 Очистка стовбура від верхнього відмерлого  шару старої кори з подальшим спалюванням.

Обприскування дерев 1% розчином  ДНОКа, або 0,5% розчином ДНОКа з додаванням 4% препарата №30. При дуже сильному зараженні щитівкою концентрацію розчину ДНОКа збільшують в 2 рази.

 Для встановлення терміну обприскування дерев проти бродяжок ведуть щоденні спостереження за виходом їх з-під щитків. Бродяжки добре помітні на темному фоні кори у вигляді жовтувато-білих рухаючихся крапок. При масовому їх появленні потрібно провести обприскування  препаратами Бі-58 новий, Данадим стабільний, Кораген 20,КС, Препарат 30В (пізні сорти яблуні), Сумітіон і інші. У масовій кількості шкідник з'являється через 3-5 днів після закінчення цвітіння яблуні.

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (681)

Новини садівництва та сайту Всього новин (37)

  • Кров’яна попелиця - небезпечний шкідник дерев яблуні Кров’яна попелиця - небезпечний шкідник дерев яблуніОдин з найнебезпечніших шкідників дерев яблуні Кров’яна попелиця. Особливості розвитку шкідника , шкодочинність і методи боротьби. Детально про шкідника можете дізнатись в нашій статті.   2025-02-18 читати
  • Всеукраїнський форум 2024 м.Львів Всеукраїнський форум 2024 м.ЛьвівРедакція журналу «Садівництво по-українськи» запрошує до участі у масштабному  всеукраїнському форумі.«ІНТЕНСИВНИЙ САД, зерняткові, кісточкові» який відбудеться 20 листопада 2024 року, м. Львів.  Запрошуємо відвідати запропанований захід. Всі подробиці форуму дізнаєтесь тут   2024-11-04 читати
  • Партнери пропонують. Партнери пропонують.Для садівників і городників завершується черговий рік. Дерева і кущі готуються до зимівлі, а садівники і городники до наступного сезону. Складають плани посадок, розраховують кількість і сортовий склад насіння і садивного матеріалу, засобів захисту рослин, мінеральних добрив. Де все це... 2024-11-03 читати