Попелиці

Комаха довжиною  2-3 мм. Накопичується на листях і зелених пагонах рослин. Харчується  соком рослини в результаті чого відбувається кручення листя, деформація пагона, рослина припиняє ріст, знижується урожайність і морозостійкість. Під час харчування комахи виділяють екскременти у вигляді липкої рідини. Ця рідина стає гарним середовищем для росту грибів сапрофітів. А заражене листя набуває чорного кольору.

Солодкими виділеннями попелиці харчуються і мурахи, які захищають колонії попелиць від хижих корисних комах ( сонечко, злато гузка і інші). Тому, якщо на гілках дерева помітили мурах – це ознака заселення на дереві попелиці.

Попелиця дуже плодовита. За літо розвивається 10-15 генерацій. Розвиток личинки триває 12-15 днів. Потім народжують, без запліднення, живих личинок, які відразу ж починають харчуватись соком рослини.
Розмноження відбувається дуже скоро, вони покривають листя, пагони суцільним шаром личинок.

Літом окрім безкрилих личинок проходить розвиток крилатих темно окрашених самок-розселительниці, які  мають 2 пари крилів і розлітаються на великі відстані, заселяючи нові плодові дерева.

У вересні – жовтні попелиця відкладає яйця на пагонах. Спочатку яйця мають зелений колір, потім стають чорними, блискучими. Ці яйця зимують, а попелиця гине від морозів.

Перезимувавши, навесні з яєць, в період коли набубнявлюють бруньки, відроджуються темно-зелені личинки довжиною 0,5 мм. Харчуються соком рослини. Спочатку сидять на верхівці бруньки, а коли розпустяться бруньки, переходять на нижню частину листка. Пошкоджене листя скручується і закриває собою попелицю. Пагони перестають рости, становляться кривими, при сильному ушкодженні засихають.

Як боротися з попелицею?

Рано весною до розпускання бруньок обприскують дерева препаратом №30,  або 1% розчином препарату ДНОК. Ці препарати знищують яйця попелиці.

Якщо рано навесні обприскування не провели, тоді з початком розпускання бруньок ( зелений конус)  обробляють препаратом БІ-58 20 мл. на 10 л води.

В літній період можна обробляти дерева інсектицидами Актара 25 WG, в.г., Конфідор, в.р.к., Моспілан, р.п. і інші.

З нехімічних методів використовують розчин господарського мила у дощовій воді : 200-300 г мила на 10 л води, або 0,5% розчин кальцинірованої поташі з додаванням 0,5% господарського мила.

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (672)

Новини садівництва та сайту Всього новин (26)

  • Поради і досвід садівників - аматорів Поради і досвід садівників - аматорівПочинаємо знайомити з досвідом роботи садівників – аматорів, які на сторінках нашого сайту діляться своїми досягненнями. «Якщо у вас взимку є вільний час, а в лютому місяці хуртелиця і мороз, саме тоді і є можливість зайнятися зимовим щепленням.» -... 2019-02-21 читати
  • Ампелографія – наука про види і сорти винограду. Ампелографія – наука про види і сорти винограду. Ми продовжуємо висвітлювати наукові розробки в галузі садівництва. Зі статею "Ампелографія як наука про види і сорти винограду для виноградарів-аматорів." до нас приєдналась Ірина Мирославівна Гель - Кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри садівницітва Львівського національного аграрного університету Гель І.М. викладає... 2018-03-07 читати
  • Приємна новина на нашому сайті. Приємна новина на нашому сайті.Ми починаємо висвітлювати дослідження наших вчених в галузі садівництва. Для цього відкрита сторінка "Наукові дослідження" у вкладці "Статті". Відкриває цю рубрику кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри садівництва Львівського національного аграрного університету Рожко Іванна Семенівна. Сподіваємось, що наданий... 2018-02-17 читати