Червиця в’їдлива (Древесница въедливая)

Червиця в’їдлива (Древесница въедливая) ( Zeuzera pyrina Л. ) пошкоджує всі плодові культури , а також багато лісових та декоративних порід дерев і чагарників.

Гусениці червиці виявлені на 180 видах рослин. З плодових порід найбільш пошкоджується яблуня , з лісових і декоративних - ясен , клен , берест , горобина , бузок.
Червиця в’їдлива - великий нічний метелик з розмахом крил до 70 мм ( див малюнок) .

Черевце самки товсте з яйцекладом на кінці. Самець менше з пір'ястими вусиками в основі. Крила білі , покриті темно - синіми або темно - зеленими багаточисельними дрібними плямами. Літають метелики з другої половини червня до вересня. Вони не харчуються , літають погано і , відклавши яйця , незабаром відмирають. Одна самка може відкласти до 1000 і більше дуже дрібних жовтих довгастих яєць , приклеюючи біля бруньок , в розвилках гілок , у щілинах кори , в старих ходах гусениць і в інших місцях. З яєць виходять гусениці , які , вгризаючись в пагони , харчуються деревиною гілок і стовбурів протягом двох років.


Гусениця жовта або жовто - біла з чорною голівкою і чорними точками вздовж тіла , довжиною 60 мм , товщиною 7 мм. Молоді гусениці пошкоджують спочатку серцевину пагонів , від чого останні засихають. Гусениці другого і третього року пошкоджують гілки і стовбури , вигризаючи ходи під корою в деревині , внаслідок чого порушується сокорух у дерева. Під пошкодженим деревом можна помітити купки червоно - бурого червоточиння , яку гусениці викидають зі своїх ходів. У гілках і стовбурах одного дерева іноді збираються сотні і тисячі гусениць , в результаті гілки засихають і відламуються, дерева хворіють і передчасно гинуть. Особливо небезпечний цей шкідник в молодих садах і розсадниках , так як тільки одна ryceниця може призвести до загибелі саджанця або молодого дерева в саду.


Завдає великої шкоди плодовим і декоративним деревам у садах , парках і розсадниках найбільше в південних областях України .

Заходи боротьби .

 1 . Обприскування дерев препаратами які застосовують в боротьбі з яблуневою плодожеркою ( Актара 25 WG в.р.р., Конфідор 20% в.р.к., Каліпсо 70% в.г., Деціс профі 25%, Актеллік 50% к.е., Матч 5%к.е. і інші) і в тих же концентраціях , під час появи метеликів і відкладання яєць (червень -липень ) з інтервалами в 12-14 днів.

2 . Затравка гусениць червиця в'їдливого в їх ходах , на гілках і в стовбурах 1 – процентним розчином одного з вищевказаних інсектицидів . Для цього розчин наливають в ранцевий обприскувач із спеціально прибудованим ( пригвинченим ) загостреним струменевим наконечником , або набирають спринцівкою або шприцем і впорскують в отвір в деревині з гусеницею , заповнюючи гусеничні ходи розчином інсектициду . Цей спосіб дуже простий і зручний для застосування в невеликих присадибних садах , на поодиноких деревах, пошкоджених червицею , в молодих садах , в плодових і лісових розсадниках , парках , скверах , де неможливо застосувати обприскування механізовано .
Метод затравки гусениць в ходах найбільш економний стосовно раціонального використання хімічних засобів боротьби з шкідником .
У присадибних садах гусениць червиці в'їдливою знищують також за допомогою загостреного дроту , але це вдається тільки в тому випадку , якщо хід неглибокий і прямий.

3 . Обрізка в серпні - вересні і спалювання пошкоджених і засихаючих пагонів , так як в них знаходяться молоді гусениці червиця .

4 . Омолодження старих , сильно пошкоджених дерев з одночасною затравкою гусениць в стовбурах і не зрізаних гілках для відновлення крони. Всі зрізані гілки вивозять з саду і негайно спалюють.

5 . Розвішування в садах і захисних насадженнях штучних дуплянок , шпаківень і синичників для залучення корисних птахів ( шпаків , дятлів , синиць та ін), які поїдають гусениць і метеликів червиця в'їдливого .

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (678)

Новини садівництва та сайту Всього новин (31)

  • Хвороба груші -іржа Хвороба груші -іржаСадівники надсилають фотографії, ставлять питання, що сталося з грушею? Це хвороба чи шкідник? Як з цим боротися? Дійсно останні роки на груші все більше і більше появляється ця хвороба - іржа. 15 -20 рокіів тому про іржу на груші навіть... 2020-03-01 читати
  • Точне садівництво Точне садівництвоТехнологія Smart Fresh. Що це таке? На чому вона заснована? Нова стаття "Високотехнологічне садівництво" надасть Вам можливість поверхнево ознайомитись з цією технологією. Взаєте хто є дистриб’ютером і представником цієї технології в Україні. 2020-02-14 читати
  • Зимове щеплення. Зимове щеплення.Статею "Зимове щеплення я роблю так." ми закінчуємо публікацію матеріалу який нам надав садівник-аматор Шляховий Григорій Никифорович з міста Чернігів. Сподіваємось, що його досвід допоможе і облегшить роботу по проведенню зимового щеплення в приміщенні.  Статті викладені мовою оригінала.... 2020-01-27 читати