Небезпечна хвороба плодових дерев - чорний рак

Сади на Україні це, як данина національним традиціям. Немає ні однієї оселі коло якої не було б посаджене плодове дерево. Чи то яблуня, груша, або вишня з черешнею, слива. Це як то кажуть і для душі і підмога для домашнього господарства.
Щоб плодові дерева нас радували і давали пристойні урожаї, відмінної якості необхідно проводити боротьбу з шкідниками і хворобами, які дуже часто майже повністю знищують листя, пошкоджують бутони, плоди,гілки,стовбури,коріння.
На  жаль кількість видів шкідників і хвороб налічується не одна сотня.
Сьогодні, коли садівники приступають до обрізки плодових дерев і ягідників, хотілось би ознайомити Вас з однією з найнебезпечніших хвороб яблуні – чорним раком.
Чорний рак – збудник гриб Sphaeropsis malorum Peck.
Найчастіше уражується яблуня, рідше груша, айва. В старих садах де не проводиться належний догляд, дерева уражуються масово. Гриб може оселятися на всіх частинах дерева, на квітках, листках, плодах, корі гілок, стовбурі.
Рак плодових
Фото 1. Хвороба вразила скелетну гілку і штамб
 
Небезпечна ця хвороба і в молодих садах.
Помічаємо ми цю хворобу найчастіше тоді коли гриб пошкоджує штамб дерева або скелетні гілки. (Фото 1.)Спочатку з’являється масна пляма на корі, в місці якої згодом утворюється западина, що набуває червонувато-бурого або коричневого кольору. З часом кора чорніє, розтріскується і відмирає. В подальшому кора відстає і деревина оголюється. Відкрита рана вкривається сажистим нальотом. Якщо рана охоплює гілку або штамб по колу, то дерево чи частина його відмирає.(Фото 2)
Фото 2 . Штамб  молодого дерева яблуні вражений чорним раком.
 
Зараження спорами гриба проходить протягом літа. Зимує збудник цієї небезпечної хвороби на корі гілок, у муміфікованих плодах, на листках та в ураженій корі.
Тому при обрізці дерев, особливо в старих садах, треба збирати засохлі плоди і листя, які залишились на дереві і спалювати їх. Там можуть зимувати не тільки хвороби а і небезпечні шкідники.
На молодих деревах найбільш поширеними ушкодженнями штамбів і гілок є морозобоїни і опіки. Частіше всього опіки бувають на сонячній стороні штамба і скелетних гілок, кора тріскає, а це є ідеальним місцем для зараження чорним раком. Тому треба захищати молоді деревця від морозу.
Захищаючи дерева від пошкодження зайцями, молоді дерева (штамбики) на зиму обгортають грубим папером, або гілками хвойних дерев. Цим самим ми захищаємо і від морозобоїн.
Можна з осені або в другій половині зими побілити штамби вапном з глиною з додаванням 5% мідного купоросу. Кора тріскає від того, що вдень, коли пригріває сонце кора нагрівається, а вночі мороз, від перепаду температур кора розтріскується. Побілка вапном з глиною захищає штамби від сонячних променів.
Якщо такі ушкодження є, то дерева треба лікувати. Гострим ножем зрізуємо суху кору до живого, краї рани так само обрізуємо до здорової деревини. Після чого замащуємо рани садовим варом. Якщо рани дуже великі , після замащування варом, обмотуємо їх мішковиною.
Для попередження інфекції рака треба проводити ранньовесняне обприскування 3% бордоською рідиною. На 10 л води 300 г гашеного вапна + 300 г мідного купоросу.
Микола Лук’янов
26 лютого 2011 р.
Фото автора.

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (670)

Новини садівництва та сайту Всього новин (26)

  • Поради і досвід садівників - аматорів Поради і досвід садівників - аматорівПочинаємо знайомити з досвідом роботи садівників – аматорів, які на сторінках нашого сайту діляться своїми досягненнями. «Якщо у вас взимку є вільний час, а в лютому місяці хуртелиця і мороз, саме тоді і є можливість зайнятися зимовим щепленням.» -... 2019-02-21 читати
  • Ампелографія – наука про види і сорти винограду. Ампелографія – наука про види і сорти винограду. Ми продовжуємо висвітлювати наукові розробки в галузі садівництва. Зі статею "Ампелографія як наука про види і сорти винограду для виноградарів-аматорів." до нас приєдналась Ірина Мирославівна Гель - Кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри садівницітва Львівського національного аграрного університету Гель І.М. викладає... 2018-03-07 читати
  • Приємна новина на нашому сайті. Приємна новина на нашому сайті.Ми починаємо висвітлювати дослідження наших вчених в галузі садівництва. Для цього відкрита сторінка "Наукові дослідження" у вкладці "Статті". Відкриває цю рубрику кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри садівництва Львівського національного аграрного університету Рожко Іванна Семенівна. Сподіваємось, що наданий... 2018-02-17 читати