Небезпечна хвороба плодових дерев - чорний рак

Сади на Україні це, як данина національним традиціям. Немає ні однієї оселі коло якої не було б посаджене плодове дерево. Чи то яблуня, груша, або вишня з черешнею, слива. Це як то кажуть і для душі і підмога для домашнього господарства.
Щоб плодові дерева нас радували і давали пристойні урожаї, відмінної якості необхідно проводити боротьбу з шкідниками і хворобами, які дуже часто майже повністю знищують листя, пошкоджують бутони, плоди,гілки,стовбури,коріння.
На  жаль кількість видів шкідників і хвороб налічується не одна сотня.
Сьогодні, коли садівники приступають до обрізки плодових дерев і ягідників, хотілось би ознайомити Вас з однією з найнебезпечніших хвороб яблуні – чорним раком.
Чорний рак – збудник гриб Sphaeropsis malorum Peck.
Найчастіше уражується яблуня, рідше груша, айва. В старих садах де не проводиться належний догляд, дерева уражуються масово. Гриб може оселятися на всіх частинах дерева, на квітках, листках, плодах, корі гілок, стовбурі.
Рак плодових
Фото 1. Хвороба вразила скелетну гілку і штамб
 
Небезпечна ця хвороба і в молодих садах.
Помічаємо ми цю хворобу найчастіше тоді коли гриб пошкоджує штамб дерева або скелетні гілки. (Фото 1.)Спочатку з’являється масна пляма на корі, в місці якої згодом утворюється западина, що набуває червонувато-бурого або коричневого кольору. З часом кора чорніє, розтріскується і відмирає. В подальшому кора відстає і деревина оголюється. Відкрита рана вкривається сажистим нальотом. Якщо рана охоплює гілку або штамб по колу, то дерево чи частина його відмирає.(Фото 2)
Фото 2 . Штамб  молодого дерева яблуні вражений чорним раком.
 
Зараження спорами гриба проходить протягом літа. Зимує збудник цієї небезпечної хвороби на корі гілок, у муміфікованих плодах, на листках та в ураженій корі.
Тому при обрізці дерев, особливо в старих садах, треба збирати засохлі плоди і листя, які залишились на дереві і спалювати їх. Там можуть зимувати не тільки хвороби а і небезпечні шкідники.
На молодих деревах найбільш поширеними ушкодженнями штамбів і гілок є морозобоїни і опіки. Частіше всього опіки бувають на сонячній стороні штамба і скелетних гілок, кора тріскає, а це є ідеальним місцем для зараження чорним раком. Тому треба захищати молоді деревця від морозу.
Захищаючи дерева від пошкодження зайцями, молоді дерева (штамбики) на зиму обгортають грубим папером, або гілками хвойних дерев. Цим самим ми захищаємо і від морозобоїн.
Можна з осені або в другій половині зими побілити штамби вапном з глиною з додаванням 5% мідного купоросу. Кора тріскає від того, що вдень, коли пригріває сонце кора нагрівається, а вночі мороз, від перепаду температур кора розтріскується. Побілка вапном з глиною захищає штамби від сонячних променів.
Якщо такі ушкодження є, то дерева треба лікувати. Гострим ножем зрізуємо суху кору до живого, краї рани так само обрізуємо до здорової деревини. Після чого замащуємо рани садовим варом. Якщо рани дуже великі , після замащування варом, обмотуємо їх мішковиною.
Для попередження інфекції рака треба проводити ранньовесняне обприскування 3% бордоською рідиною. На 10 л води 300 г гашеного вапна + 300 г мідного купоросу.
Микола Лук’янов
26 лютого 2011 р.
Фото автора.

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (678)

Новини садівництва та сайту Всього новин (31)

  • Хвороба груші -іржа Хвороба груші -іржаСадівники надсилають фотографії, ставлять питання, що сталося з грушею? Це хвороба чи шкідник? Як з цим боротися? Дійсно останні роки на груші все більше і більше появляється ця хвороба - іржа. 15 -20 рокіів тому про іржу на груші навіть... 2020-03-01 читати
  • Точне садівництво Точне садівництвоТехнологія Smart Fresh. Що це таке? На чому вона заснована? Нова стаття "Високотехнологічне садівництво" надасть Вам можливість поверхнево ознайомитись з цією технологією. Взаєте хто є дистриб’ютером і представником цієї технології в Україні. 2020-02-14 читати
  • Зимове щеплення. Зимове щеплення.Статею "Зимове щеплення я роблю так." ми закінчуємо публікацію матеріалу який нам надав садівник-аматор Шляховий Григорій Никифорович з міста Чернігів. Сподіваємось, що його досвід допоможе і облегшить роботу по проведенню зимового щеплення в приміщенні.  Статті викладені мовою оригінала.... 2020-01-27 читати