Бордоська рідина.

Бордоська рідина це суміш розчину мідного купоросу і вапна (вапняного молока) .
Мідний купорос- це кристали синього кольору, які розчиняються у воді.
Вапняне молоко – проціджене високоякісне гашене вапно, яке розведене у половинній кількості води. 
Важливою властивістю бордоської рідини є її здатність довго утримуватись на оброблених рослинах, що залежить перш за все від якості вапна. Тому для виготовлення розчину треба брати якісне, добре обпалене вапно, без сторонніх домішок.
Як правильно приготувати бордоську рідину?
Для виготовлення 10 л 1% бордоської рідини 100 г мідного купоросу розчиняють у неметалевому посуді у 5 л води. Для прискорення розчинення мідного купоросу, воду підігрівають. В іншому посуді розводять 100 г вапна у 5 літрах води Розведений розчин мідного купоросу поступово вливають, помішуючи, у вапняне молоко , але не навпаки. Якщо ж вливати вапняне молоко у розчин мідного купоросу, то утворюється менш стійка суспензія, яка досить швидко випадає в осад, гірше утримується на листках і менш ефективна.
Правильно виготовлена бордоська рідина повинна бути непрозорою, масною на дотик, мати голубий колір і нейтральну реакцію.
Якщо в розчині буде надмірна кількість мідного купоросу, то такий розчин буде мати кислу реакцію, на вигляд буде зеленуватого кольору. Синій лакмусовий папірець у бордоській рідині, де є лишки мідного купоросу, червоніє, а якщо в такий розчин занурити зачищений металевий цвях на 2 хвилини, то він покриється червонуватими плямами. Щоб довести розчин до нейтрального треба долити до нього розчин вапна.
Використовують бордоську рідину відразу після виготовлення, тому що при зберіганні вона втрачає якість.
Кисла бордоська рідина спричиняє опіки на листках і плодах. Опіки можуть бути і при обприскуванні нейтральним розчином бордоської рідини, тоді коли обприскування робиться в жарку погоду, особливо після тривалих дощів. Опіки на плодах проявляються у вигляді так званої «сітки», яка утворюється в результаті нерівномірного наростання коркової тканини. На листках опіки мають вигляд великих розпливчастих плям коричневого кольору, особливо по краях листової пластинки. Щоб запобігти опікам, обприскування треба проводити тільки зранку , або вечором.
Для захисту яблуні і груші від парші і чорного раку широко застосовують так зване «голубе» обприскування. В період розпускання бруньок дерева обприскують 3% розчином бордоської рідини, покриваючи розчином всі гілки і штамби дерев. Дерева після обприскування стають голубими. Цей метод є профілактичним, так як захищає від первинного зараження паршею. «Голубе» обприскування рекомендується на сортах, які сильно уражуються паршею. Сорти які стійкі до парші обробляють 3% бордоською рідиною 1 раз на 3 роки.
Бордоська рідина ефективна в боротьбі із збудниками парші яблуні, груші, плодової гнилі, антракнозу, мільдью винограду та іншими хворобами, зовсім неефективна проти борошнисторосяних грибів.
Микола Лук’янов
28 лютого 2011 р.

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (662)

Новини садівництва та сайту Всього новин (26)

  • Поради і досвід садівників - аматорів Поради і досвід садівників - аматорівПочинаємо знайомити з досвідом роботи садівників – аматорів, які на сторінках нашого сайту діляться своїми досягненнями. «Якщо у вас взимку є вільний час, а в лютому місяці хуртелиця і мороз, саме тоді і є можливість зайнятися зимовим щепленням.» -... 2019-02-21 читати
  • Ампелографія – наука про види і сорти винограду. Ампелографія – наука про види і сорти винограду. Ми продовжуємо висвітлювати наукові розробки в галузі садівництва. Зі статею "Ампелографія як наука про види і сорти винограду для виноградарів-аматорів." до нас приєдналась Ірина Мирославівна Гель - Кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри садівницітва Львівського національного аграрного університету Гель І.М. викладає... 2018-03-07 читати
  • Приємна новина на нашому сайті. Приємна новина на нашому сайті.Ми починаємо висвітлювати дослідження наших вчених в галузі садівництва. Для цього відкрита сторінка "Наукові дослідження" у вкладці "Статті". Відкриває цю рубрику кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри садівництва Львівського національного аграрного університету Рожко Іванна Семенівна. Сподіваємось, що наданий... 2018-02-17 читати