Як вплинули низькі температури зими 2009-2010 р. на персик і абрикос?

Цьогорічна зима принесла нам несподівані «подарунки». Так у Львівській області с.Неслухів  в січні 2010 року на протязі тижня температура повітря становила  19-26°С морозу, а два дні 25-26 січня нічна температура опускалась до відмітки  – 30°С.

Як же перенесла надземна частина плодових дерев зниження температури?

Як стверджує М.О.Соловйова «Атлас повреждения плодовых и ягодных культур морозами» К.Урожай 1976 г, діапазон температур при яких відбуваються зміни в надземній частині становить в межах від 1,3° - 42°С мороза.  Восени морозостійкість плодових дерев підвищується, а під кінець зими знижується. Критичні температури загибелі різних культур в зимовий час коливається від -24°С до -42°С і нижче.

Найбільш стійкі сорти яблуні, в період глибокого спокою пошкоджуються при температурі мінус 42°-48°С, груші, сливи і вишні – при температурі – 30°-32°С,  абрикос – 26°-28°С, персик – 24°-26°С. Хочу зауважити, що вище вказані параметри стосуються районованих сортів.

Ці данні дають теоретичну можливість визначити, чи можливе пошкодження морозом надземної частини плодових дерев.

Враховуючи те, що в нашому випадку в діапазон мінусових температур -19°-30°С підпадають дві породи плодових культур – абрикос і персик, то я і вирішив визначити ступінь пошкодження цих культур які ростуть у мене на присадибній ділянці. Зразки, а це однорічні пагони, я брав з двох сортів: абрикос сорту Полісський крупноплідний, і персик Донецький білий.

Зиму 2009-2010 р.р. можна вважати стабільною відносно низьких температур. Так з 12 грудня 2009 року у нас встановилась стабільна мінусова температура і по сьогоднішній день різких перепадів температури не відбувалось.  Сніговий покрив достатній, місцями до 40 см. Дерева з осені підготувались до глибокого спокою і повинні добре перезимувати.

Пошкодження морозами надземної частини дерев можна спостерігати візуально, при сонячних опіках або морозобоїнах,  коли кора на стовбурі або на скелетних гілках розтріскується, можуть утворитись і червонуваті плями. 

Пошкодження камбію, деревини , серцевини гілок, бруньок ми можемо виявити тільки на поперечних і продольних зрізах. Ззовні цих пошкоджень не видно(фото).

Пошкоджені морозами тканини дерев зазвичай мають бурий або коричневий колір. Змінюється колір не відразу після підмерзання, а через 3-4 тижні поспіль. Якщо дерево вийшло зі стану глибокого спокою, то пошкодження можна виявити скоріше – через тиждень після дії низьких температур.

У кісточкових культур, там де деревина пошкоджена морозом і має бурувато-коричневий колір, як свідчить література,  це пов’язано з тим, що судини деревини заповнюються речовиною бурого кольору типу пектинових камедій. Утворення їх відбувається за рахунок крохмалю живих тканин. При перетворені крохмалю в камедь, рослина втрачає багато запасів поживних речовин. А закупорка камедью судин деревини  перешкоджає поступленню води і поживних речовин по дереву,  і в кінці кінців призводить до загибелі дерева, або окремої гілки.

Ми часто спостерігаємо це явище весною або на початку літа, на деревах кісточкових культур пошкоджених морозами або механічно коли камідь (або як його в народі називають – клей) виступає на поверхню гілки або стовбура.

Дерево може вижити, якщо буде закупорена невелика частина судин, доки камбій не утворить нову деревину.

Камбій є одним з найбільш життєво необхідних тканин рослини. При його пошкодженні дерево пригнічується, листя стає  дрібним і міняє колір. Там де сильно був пошкоджений камбій стовбура – дерево до осені гине.

Плодові і ростові бруньки , особливо кісточкових культур, так само пошкоджуються морозами. В залежності від кількості днів коли стояли низькі температури ми  спостерігаємо і різну ступінь пошкодження бруньок. Бруньки пошкоджені морозами,  весною не розпускаються і засихають.

Ростові бруньки у більшості плодових культур більш стійкі до низьких температур, і тому менше вимерзають.

У плодових бруньок пошкоджується квітка, особливо маточка, це добре видно на фото.

На поперечних і продольних зрізах пошкоджені частини бруньки або квітки мають коричневий колір (фото)

 

У різних ярусах крони бруньки пошкоджуються морозами по різному. В нижній частині крони до 2,5 м бруньки пошкоджуються сильніше ніж у середній і верхній частині крони. Тому в роки , коли були низькі температури і ви встановили ступінь підмерзання бруньок, при обрізці це треба враховувати.

А тепер перейдемо до практичного встановлення підмерзання пагона і бруньок.

Сікатором зрізаемо однорічний пагін. В приміщенні  беремо лезо і акуратно робимо поперечний зріз пагона і бруньок персика.

 Як видно з фото коричневим кольором  окрашені пошкоджені частини бруньки. Ростова брунька в середині і одна плодова брунька персика не пошкоджена. Камбій і деревина  мають незначне пошкодження, а серцевина взагалі виглядає здоровою.

Можна зробити поперечний зріз тільки бруньок.

 

При продольному зрізі плодової бруньки персика добре видно пошкодження майбутньої квітки.

Поперечний і продольні зрізи плодових бруньок абрикоса показують нам повну їх загибель.

Таким чином зробивши декілька зрізів можна вирахувати процент пошкодження того чи іншого сорту діями низьких температур. І попередньо спрогнозувати майбутній урожай.

На  завершення хочу звернути Вашу увагу на те , що морозостійкість плодових культур залежить від багатьох факторів. Тут має вплив не тільки сорт, але і агротехнічні умови, структура грунту, підживлення, кліматичні умови, вологість, посуха, обрізка дерев  у попередній рік, пошкодження шкідниками і хворобами, вплив гербіцидів і інсектицидів і багато інших факторів які впливають на стан підготовки дерева до глибокого спокою.

Лук"янов М.М. Лютий 2010 р.

фото автора

 

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (678)

Новини садівництва та сайту Всього новин (31)

  • Хвороба груші -іржа Хвороба груші -іржаСадівники надсилають фотографії, ставлять питання, що сталося з грушею? Це хвороба чи шкідник? Як з цим боротися? Дійсно останні роки на груші все більше і більше появляється ця хвороба - іржа. 15 -20 рокіів тому про іржу на груші навіть... 2020-03-01 читати
  • Точне садівництво Точне садівництвоТехнологія Smart Fresh. Що це таке? На чому вона заснована? Нова стаття "Високотехнологічне садівництво" надасть Вам можливість поверхнево ознайомитись з цією технологією. Взаєте хто є дистриб’ютером і представником цієї технології в Україні. 2020-02-14 читати
  • Зимове щеплення. Зимове щеплення.Статею "Зимове щеплення я роблю так." ми закінчуємо публікацію матеріалу який нам надав садівник-аматор Шляховий Григорій Никифорович з міста Чернігів. Сподіваємось, що його досвід допоможе і облегшить роботу по проведенню зимового щеплення в приміщенні.  Статті викладені мовою оригінала.... 2020-01-27 читати