Відповідь садівникам аматорам Буського району Львіівської обл.

Перехід до ринкових відносин у промисловому садівництві, як і інших галузях сільського господарства, явно супроводжується рядом депресивних явищ, зокрема зменшенням обсягів виробництва продукції, скороченням площ плодоягідних насаджень і надто низькими, навіть критичними темпами їх відтворення. У більшості садівницьких підприємств ця галузь раптово перетворилась із високоприбуткової у збиткову. Це твердження можна розглянути на прикладі Львівської дослідної станції садівництва. До 1990 року наше господарство мало 270 га яблуневого саду і збирало з нього 2000 тон яблук, зараз в наявності 150 га і валовий збір становить 500-700 т. Сади які ми зараз маємо, посаджені на прикинці 70-х початку 80-х років минулого століття. Закладені в основному на вегетативних підщепах сортами які на той час вважалися перспективними, високоврожайними, пристосованими до вирощування в зоні Західного Лісостепу - це Айдаред, Спартан, Джонатан, Антор, Слава переможцям, Джонаред, Зимове Плесецького.

Нормативні строки продуктивного використання плодових насаджень - коли сад дає найбільший врожай, на вегетативній середньо рослій  (напівкарликовій) підщепі становить 15 років, додайте 4-5 років коли сад був молодим, і в сумі отримуємо 19-20 років. Тепер неважко підрахувати, що сади дослідної станції мають вік більший за нормативний на 8-10 років. На карликовій підщепі (М9) строк продуктивного використання на 5 років менший.

Закладка 1 га інтенсивного саду потребує великих капітальних затрат в межах 80 тис грн. Не маючі інвестицій, не маючі прибутків, закласти молодий сад практично неможливо.

Починаючи з 2000 року було прийнято ряд законодавчих актів на відшкодування затрат на посадку садів і ягідників з коштів 1% акцизу від реалізації алкогольних напоїв. Завдяки цьому наше господарство за період 2000-2006 рр. заклало 38 га садів, з них 6 га інтенсивного типу зі схемою посадки 4м. х 1,5м на підщепі М9. Сортовий склад молодих насаджень складають сорти вітчизняної і світової селекції, відносно стійких до хвороб (парша, борошниста роса), що дає можливість зменшити кількість хімічних обробок, це такі сорти як: Джонаголд, Флорина, Пріам, Едера, Ліберті, Глостер, Гала, Чемпіон, Перлина Києва,  Катерина, Скіфське золото, Амулет, Радогость, Аскольда, Пінова та ряд інших.

До 2007 року відпускна ціна на яблука в нашому господарстві в основному трималася на рівні 1,5-2 грн. за кг. В 2007 році вона зросла майже на 1 грн..Так само ціна піднялась і на не стандартну продукцію. Яблука, які ми відправляли на переробку в с.Ременів на «Галичину Нову» піднялася з 30 коп. до 1,3 грн. за кг.

На базарі ціни значно більші. Ринкова ціна на плоди, ягоди, садивний матеріал та іншу продукцію галузі значною мірою формується залежно від коньюктури ринку. Оскільки в будь якому регіоні є чимало суб&єктів ринку плодів і ягід ,  то ринкова ціна на них здебільшого безпосередньо не залежить від конкретного товаровиробника ( за винятком врахування якості товару).

Чому ж майже на третину стали дорожчими яблука? « На думку експертів, головна причина цього - поганий їх урожай в основних країнах - виробниках: Польща, яка зазвичай була основним постачальником яблук на український ринок у зимовий період, минулого сезону недобрала майже половину урожаю. Через це польські яблука на вітчизняних ринках тепер коштують мало не вдвічі дорожче.» (журнал "Farmer" №1 2008р.)

Для закладки гарного саду потрібен, як  один із головних чинників, якісний садивний матеріал, який вирощують в розсадниках. Розсадник нашого господарства існує від дня утворення дослідної станції садівництва. Садивним матеріалом вирощений нами посаджені сади не тільки в Неслухові, а і на теренах України і країн СНГ. На протязі останніх 10-15 років виробництво садивного матеріалу значно зменшилось. Це пов&язано з тим, що наш розсадник завжди був налаштований на вирощування саджанців для промислового виробництва. Був час , що ми вирощували до 300 тис шт. саджанців плодових культур щорічно. Приватний сектор завжди займав максимум 1% від реалізації саджанців. У зв&язку з тим, що господарства і фермери не в змозі були садити сади і попит на саджанці впав, ми змушені були скоротити об&єми до 10 тис.шт на рік. За останні роки з&явилося багато розсадниководів - аматорів, тільки в Неслухові їх налічується  більше десятка, є такі розсадники і в навколишніх селах. Сортимент садивного матеріалу вони пропонують різноманітний з великим набором сортів. Встановити чи відповідає той чи інший сорт своїм сортовим якостям, важко зробити. Сортових документів, ліцензій на право вирощування вони не мають, так як працюють неофіційно. Купляючи у них саджанці ми вимушені вірити їм на слово уповаючи  на їх порядність.

 Наш розсадник вирощує тільки перевірені , придатні для вирощування в нашій зоні сорти. Отримали паспорт - патент на право вирощування саджанців плодових і ягідних кільтур. На кожен сорт ми мусимо мати ліцензію на право розмноження, отримання якої потребує грошей. Тому асортимент у нас обмежений кількома сортами. Після того, як держава почала компенсувати фермерам і господарствам витрати на закладку садів і ягідників з&явився попит на саджанці і ми відразу збільшили об&єми виробництва. В 2007 році ми завічкували 41 тис.шт. підщеп яблуні сортами: Папіровка, Слава переможцям, Пріам, Ліберті, Гала Маст,Чампіон, Флоріна, Златна резистентната та інші. На 2008 рік плануємо посадити вже 250 тис.шт підщеп. Це пов&язано з тим, що ми працюємо на конкретного замовника. Аналогічна ситуація і з кущовими ягідниками та суницею. Ціни на наш садивний матеріал плодових культур складає 8-12 грн./шт., а кущові ягідники (смородина, порічка) - 2-3 грн./шт. Крім оптової торгівлі промисловцям  ми продаємо саджанці і садоводам аматорам. Так що вищевказаний сортовий склад буде і в роздрібній торгівлі.

Тепер відносно автора листа. Частково я відповів на деякі запитання, які були поставлені відносно нашого господарства.

Я згоден з автором відносно садивного матеріалу який продають чернівецькі підприємці. Але і наші розсадниководи- аматори, не всі звісно, теж перекуповують у чернівецьких і продають як свої. Реклама сорту любої культури, а яблуні особливо, тільки но з&являється в спеціальній літературі, буквально на слідуючий рік, а можливо і через пів року, вже продають на базарі. Я маю сумнів, що автор сорту,  який на виведення нового сорту яблуні витратив не менше 15 років, дав живці цій людині. Щоб сорт попав в розсадники для розмноження , пройде не менше 3-х років.

Автор рекомендує самому виростити сад на підщепі Антонівки звичайної. Можна і на Антонівці, але треба взяти до уваги те, що ця підщепа є сильнорослою, і перший урожай з цього саджанця ми отримаємо через 6-7 років. Середньорослі підщепи, або як їх називають напівкарликові - ММ106, М4, М26, 54-118 дають перші плоди на 3-4 рік, карликові підщепи - М9, 62-396, Д1071 - дадуть перші плоди на 2-3 рік. І ще, підщепа має вплив тільки на розмір плоду, його колір, розміри дерева (висота) і строк вступу у плодоношення. Чим низкоросліше дерево тим ці чинники проявляються краще.

Відносно підщепи до абрикоса - бажано брати жерделі ( абрикос який виріс з кісточки). Алича не зовсім підходить. Ви можете защепити абрикос на аличі, він приживеться, буде рости і плодоносити, але якщо дерево не має опори, то при сильних вітрах в місці щеплення відбувається відламування. Це пов&язано з несумісністю деревини абрикоса і аличі в місці щеплення.

Відносно винограду. Дослідна станція не займається цією культурою. А в приватному секторі названі автором сорти Ізабелла і Російський конкорд  дають непоганий врожай якісних і смачних ягід. Ізабелла це технічний сорт непоганий для виготовлення соків, компотів, вина, а якщо літо тепле то ягоди утворюють багато цукрів і їх можна вживати у свіжому вигляді, як сорт Російський конкорд. Це я перевірив на власному досвіді. І головне для цих сортів - висока зимостійкість, їх не треба вкривати на зиму. Вони витримують наші морози, гарно підходять для арочної культури.

Технологій розмноження винограду дуже багато. Можна пробувати розмножувати. Автор запевняє, що за рік можна виростити 20-30 штук різних сортів. В принципі можна і більше, тільки постає питання де взяти вихідний матеріал , та ще 20-ти сортів. Чубук сорту винограду коштує від 8 грн., а якщо на місці немає можливості придбати, треба замовити по пошті , це ще плюс 5 грн. поштових витрат, ви посадили, доглядали, а чубук не вкоренився,  буває, майте на увазі що це не смородина і не верба. Наступає розчарування. Тому я рекомендую садівникам, які не мають практичних навиків по розмноженню винограда - купіть готовий саджанець і насолоджуйтесь сонячними ягодами. Тим більше для потреб сім&ї достатньо мати 2-3 кущики винограду.

Відносно груші. Не всі сорти груші сумісні з підщепою айви. Айва робить дерево груші напівкарликовою, прискорює строк вступу в плодоношення, покращує якість плодів. Якщо абрикос приживається на аличі, а потім при відповідних погодних умов може відламатися в місці щеплення, то груша яка не сумісна з айвою взагалі не приживається, а якщо приживеться , то через рік засихає. На айві можна щепити як літні так і осінні і зимові сорти. Якщо сорт не сумісний з айвою, а ви бажаєте мати його на айві, треба зробити двійне щеплення. Спочатку на айві щепите любий сорт який сумісний з айвою, а вже на защеплений сумісний сорт щепите той який ви забажали.

Ключове питання в садівництві це захист від шкідників і хвороб. В природі там де не використовуються хімічні засоби захисту, утворюється біологічна рівновага. На кожного шкідника чи гриб є свої вороги. І коли ця рівновага не порушується, то не видно ніякої катастрофи. В промисловому садівництві де засаджуються великі масиви монокультурою, наприклад яблунею, втримати біологічну рівновагу дуже складно. Тому для боротьби  з шкідниками і хворобами застосовують хімікати. Зараз науковці виводять сорти відносно стійкі до шкідників і хвороб. Ці сорти потребують захисту при певних погодних умовах. А можна обійтись і без обприскування.

Технологія вирощування яблук в Польщі передбачає мінімум 12 обприскувань хімічними препаратами за сезон, а може бути і більше. В Неслухові обприскують 5-6 разів. Що робити на присадибній ділянці? Обприскувати чи ні? В торгових точках «Зелений світ» ви можете придбати всі необхідні отрутохімікати для захисту саду від шкідників і хвороб. Вони розфасовані у дрібній зручній упаковці. Мають і інструкцію по використанню. Якщо у вас в саду посаджені сорти стійкі , то прискати вам прийдеться по потребі. Якщо  десь з&явиться гусінь яка буде пожирати листя, або курчавість листя персика буде мати загрозливий стан. Одним словом, треба дивитись по обставинам . але без захисту не обійтися. Так само як не обійтися без захисту при вирощуванні картоплі. Але це вже інша розмова.

Садівництво можна порівняти з мистецтвом. І кожна людина може прикластися до цього мистецтва. А щоб цей процес проходив безболісно і без матеріальних втрат, читайте літературу, ознайомлюйтесь з технологіями вирощування тої чи іншої культури. Вивчить  особливості сортів, їх характеристики. А потім озброївшись знаннями ідіть на ринок, чи в розсадник і вибирайте потрібний вам садивний матеріал. І хай вам щастить.

Головний агроном Державного підприємства дослідного господарства Львівської дослідної станції садівництва с.Неслухів Лук&янов Микола Михайлович 2008 р.

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (678)

Новини садівництва та сайту Всього новин (31)

  • Хвороба груші -іржа Хвороба груші -іржаСадівники надсилають фотографії, ставлять питання, що сталося з грушею? Це хвороба чи шкідник? Як з цим боротися? Дійсно останні роки на груші все більше і більше появляється ця хвороба - іржа. 15 -20 рокіів тому про іржу на груші навіть... 2020-03-01 читати
  • Точне садівництво Точне садівництвоТехнологія Smart Fresh. Що це таке? На чому вона заснована? Нова стаття "Високотехнологічне садівництво" надасть Вам можливість поверхнево ознайомитись з цією технологією. Взаєте хто є дистриб’ютером і представником цієї технології в Україні. 2020-02-14 читати
  • Зимове щеплення. Зимове щеплення.Статею "Зимове щеплення я роблю так." ми закінчуємо публікацію матеріалу який нам надав садівник-аматор Шляховий Григорій Никифорович з міста Чернігів. Сподіваємось, що його досвід допоможе і облегшить роботу по проведенню зимового щеплення в приміщенні.  Статті викладені мовою оригінала.... 2020-01-27 читати