Львівська дослідна станція садівництва нарощує наукові потужності.

Незважаючи на те, що садівництво є традиційною галуззю в Україні в останні роки в її розвитку переважають явно негативні тенденції. Починаючи з вісімдесятих років спостерігається різке зменшення обсягу виробництва плодів і ягід, зменшення кількості господарств які займаються товарним  виробництвом.

Основними факторами товарного виробництва садівничої продукції на ближчу перспективу залишаються спеціалізовані господарства. Прикладом таких являється Львівська дослідна станція садівництва, тут створюються необхідні економічні передумови для інтенсифікації садівництва в переході на сучасну промислову основу. Ресурсозбереження, зменшення трудомісткості продукції, впровадження екологічно безпечних технологій - такі вимоги передбачають насамперед, виведення нових сортів, створення прогресивних типів насаджень, сировинних садів з повною механізацією виробничих процесів і мінімальним застосуванням хімікатів.

Львівським науково - дослідним центром ,створеним цього року на базі наукового відділу ЛДСС і  який очолює Бурлака А.І., науковцями Приймачук Л.С., Коханець О.М. - кандидатами с-г наук, Приймачуком М.М., Тарапатою А.І., Оратівським С.І. - створено і виділено на основі сортовивчення сорти плодових і ягідних культур, високоврожайні і імунні до основних хвороб, -  розроблено інтенсивні технології вирощування суниці і кущових ягідників, а також інтегровану систему захисту суниці і яблуні від шкідників і хвороб.

Дослідне господарство, втілюючи розробки науковців у виробництво, надає перевагу виробництву продукції, яка забезпечує швидкий обіг капіталу, тобто поширення таких типів насаджень, культур та їх помологічних сортів, які вступають в товарне плодоношення на 2-3- рік після закладки і таким чином можуть забезпечити швидку окупність капіталовкладень. Це ягідні культури - суниця, чорна смородина, порічка, малина. Валове виробництво яких на площі 35 га становить 150-200 тон. Технологія вирощування кущових ягідників в господарстві базується на максимальному застосуванні машин при мінімальних затратах ручної праці. Вирощуються сорти, придатні для комбайнового збирання врожаю, стійкі до хвороб і шкідників. На сьогоднішній день вирощування чорної смородини і порічок на 80% механізовано. Догляд і збір продукції проводить всього один механізатор господарства  Новосад І.П. - спеціаліст високого класу, у розпорядженні якого один трактор МТЗ-82  і ягодозбиральний комбайн фінського виробництва "Йонас".

Враховуючи сучасний фінансовий стан сільськогосподарських підприємств, без підтримки інвестиційної діяльності з боку держави, важко здійснювати не тільки розширене, але й просте відтворення виробництва.

На даний час за підтримки держави, яка фінансує закладку і догляд в перші 3 роки, плодових і ягідних насаджень. В господарстві починаючи з 2000 року було посаджено сад яблуні, вишні, черешні, який на сьогодні становить 31 га.,та 16 га ягідників.  На 2004 рік заплановано посадка ще 10 га саду і 10 га ягідників.

Окупність насаджень становить 3-5 років. Це насадження короткого циклу на інтенсивних карликових підщепах, які вступають у плодоношення на 2-3 рік після садіння і забезпечують врожайність на рівні 20-30 тон.

В умовах ринкової економіки, у садівництві потрібне поєднання трьох основних сфер : наукові дослідження, проектування садів і ягідників, вирощування садивного матеріалу.

Все це відображено на прикладі Львівської дослідної станції садівництва.

Плодово - ягідний  розсадник станції займає одне з ведучих місць в структурі  господарства. Вдале поєднання науки і виробництва в питанні вирощування посадкового матеріалу кущових ягідників і суниці , наявність висококваліфікованих робітників, сприяло підняттю іміджу розсадника. Вирощений ним посадковий матеріал користується великим попитом не тільки в Західних областях, а й по всій Україні. Висока якість, нові високоврожайні сорти придатні для комбайнового збирання, постійне оновлення  сортового складу - створюють великий попит на ринку посадкового матеріалу. Щорічно вирощується до 300 тисяч штук саджанців, але і така кількість не задовольняє потреби споживача.

Колектив Львівської дослідної станції садівництва постійно працює над вдосконаленням своєї роботи, по забезпеченні потреб споживачів в продукції садівництва і розсадництва. Перехід на вирощування оздоровленого елітного посадкового матеріалу, дасть змогу забезпечувати розсадники України якісними саджанцями для закладки маточних насаджень. Це дасть змогу підвищити врожайність плодових насаджень і збільшити споживання населенням плодів і ягід.

Завдання великі і садівники налаштовані їх виконати з честю.

Автор: Лук’янов М.М. "Життя і слово" 2005

Питання та відповіді по садівництву Всі питання (678)

Новини садівництва та сайту Всього новин (31)

  • Хвороба груші -іржа Хвороба груші -іржаСадівники надсилають фотографії, ставлять питання, що сталося з грушею? Це хвороба чи шкідник? Як з цим боротися? Дійсно останні роки на груші все більше і більше появляється ця хвороба - іржа. 15 -20 рокіів тому про іржу на груші навіть... 2020-03-01 читати
  • Точне садівництво Точне садівництвоТехнологія Smart Fresh. Що це таке? На чому вона заснована? Нова стаття "Високотехнологічне садівництво" надасть Вам можливість поверхнево ознайомитись з цією технологією. Взаєте хто є дистриб’ютером і представником цієї технології в Україні. 2020-02-14 читати
  • Зимове щеплення. Зимове щеплення.Статею "Зимове щеплення я роблю так." ми закінчуємо публікацію матеріалу який нам надав садівник-аматор Шляховий Григорій Никифорович з міста Чернігів. Сподіваємось, що його досвід допоможе і облегшить роботу по проведенню зимового щеплення в приміщенні.  Статті викладені мовою оригінала.... 2020-01-27 читати